• BIST 89.138
 • Altın 143,265
 • Dolar 3,5626
 • Euro 3,7711
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 2 °C
 • İzmir 9 °C

Meclis'te ilginç anlar

Mecliste ilginç anlar
Meclis personelinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında sosyal medyadaki paylaşımı, TBMM Genel Kurulunda tepkilere neden oldu.

Genel Kurulda, CMK ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında  Kanun Tasarısı üzerinde görüşmeler sürerken CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,  Başkanlık Divanına giderek birleşimi yöneten Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile bir  süre konuştu.

Özel, daha sonra oturduğu yerden söz alarak, isim vermeden TBMM  Kanunlar ve Kararlar Başkanlığında çalışan bir personelin kendi partisi ve başka  bir parti hakkında sayısız hakaret, itham ve ağza alınmayacak küfürlerini  gördüklerini, geriye doğru taramada da Genel Başkanları ve milletvekillerine  ifade edemeyeceği hakaret ve küfürlere dolu paylaşımları bulunduğunu, bunun  herkese açık olduğunu söyledi.

Söz konusu kişinin aylardır bu paylaşımlarını sürdürdüğünü öne süren Özel, "Bize divanda saygıda kusur etmeyen arkadaşlar, bunu gördükleri halde, haklarında açılmış bir soruşturma, kovuşturma yok. Grup olarak şok halindeyiz. Nasıl böyle şeyler yapıyor, nereden bu cesareti alıyor? Sıralı amirlerine ne  diyelim? Sayfasında paylaştıklarını gördüğünden kimden, nasıl cesaret aldıklarını  göreceksiniz. Seviyesi için bir şey diyemem. Alçak, şerefsiz, karaktersiz demek  lazım ama ne desem iltifat geçer bu şahsa. Çağrılmasını istedik. İnanmadık. Belki  bir umut hesabı ele geçirilmiştir diye. Bu konuda ne yapılırsa yapılsın bugüne  kadar gözümüzün içine bakanların, herkese açık paylaşımlarından haberdar olmaması  mümkün değil." dedi.

Özel, Hamzaçebi'den birleşime ara vermesini istedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da söz alarak, söz konusu  kişinin rahmetli MardinDerik Kaymakamı Muhummed Fatih Safitürk'ün fotoğraf  üzerinden hoş olmayan, eleştiri düzeyi aşılarak hakaret içeren ifadeleri olduğunu  belirterek, "Umarım dilerim ki bir gerçek hesap değildir. TBMM'de görev yapan  kişinin, bir siyasi partiye küfür etme hakkı yok. Küfür etme hakkının kimsede olmaması lazım. TBMM personeliyse Başkanlık gereğini yapmalı. Kim olursa olsun,  hangi vatandaş olursa olsun eleştiri hakkı saklı kalmak üzere, bir siyasi parti  genel başkanına, tüzel kişiliğine, temsilciliğine küfür etme hakkına sahip değil.  TBMM personeliyse Meclis Başkanlığı derhal gereğini yapmalı." dedi.

Hamzaçebi da yaptığı konuşmada, konuyla ilgili biraz önce bilgi sahibi  olduğunu belirterek, paylaşımdaki ifadelerin kabul edilebilecek ifadeler  olmadığını söyledi. "Devlet memuru da olsa herkes sosyal medya ve diğer alanlarda  her türlü eleştiriyi yapma akına sahip. Siyasi partileri de eleştirebilir ama hiç  kimsenin bir siyasi veya vatandaşa hakaret etme hakkı yok." diyen Hamzaçebi,  devlet memuru olan kişi hakkında kurumu tarafından gerekli işlemlerin yapılmak  zorunda olduğunu söyledi.

Hamzaçebi, "TBMM Başkanlığı bu kişi hakkında şüphesiz ki gereğini yapacaktır. Ben de bunun takipçisi olacağım" diyerek, birleşime ara verdi. Hamzaçebi, arada grup başkanvekilleri ile görüştü.

Birleşim açıldıktan sonra söz alan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay,  kamu personeli de dahil olmak üzere herkesin görüşlerini dile getirirken ölçülü,  saygılı, hukuka uygun ve hakaretten uzak davranması gerektiğini belirterek,  Meclis Başkanlığının gerekeni yapmasını beklediklerini ifade etti. Akçay, MHP  Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı'nın odasında kamera olduğuna ilişkin  çalışmalarda ne olduğunu öğrenemediklerini, uzun süreyi alacak çalışmayı  gerektirdiğini düşünmediklerini ifade etti.

Bilgisayar kasasını Genel Kurul salonuna koydu

Tasarı üzerinde görüşmeler sürerken Özel, elinde bir bilgisayar kasası  ile yerine oturdu.

Özel, arkadaşlarıyla personelin çalışma yerine gittiklerini  belirterek, kasayı göstererek, "O kabul edilemez iftira ve hakaretleri yaptığı  bilgisayar. Bu devletin malı. Bunun tutanak altına alınıp derhal incelenmesini  istiyoruz. Adam gerçek. Paylaşımlarına herkes tarafından erişilebiliyor. Bir  soruşturma başlatılarak bu paylaşımları amirlerine iletmeyen personel hakkında da  işlem yapılmasını, personelin amirlerinin de soruşturulmasını istiyoruz. Görseniz  nasıl donatmış, masasının üzerinde CHP'ye onlarca yüzlerce hakaret var.  Koynumuzda yılan besliyoruz. O alçak adamın buralara geldiği ve tepkimizden sonra  uzaklaştırıldığı söyleniyor. Onunla kanun önünde hesaplaşacağız." dedi.

Hamzaçebi, personel hakkında gerekli soruşturmanın Meclis  Başkanlığınca yapılacağını ifade ederek, anılan kişinin sosyal medya  paylaşımlarını kabul etmek ve hoş görmenin mümkün olmadığını, hakaret ve iftira  dolu olduğunu söyledi.

Özel'e, "Bilgisayar kasasının sizin tutanak altına almanız daha  doğrudur" diyen Hamzaçebi, tutanağın TBMM Başkanlığına gerekli soruşturmaya esas  olmak üzere sunulmasını istedi, kendisinin konuyu takip edeceğini vurguladı.

Elitaş da birleşime verilen arada Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile  görüştüklerini ve gereğinin yapılarak soruşturma açılmasını talep ettiklerini  belirterek, "Kendisi de konuyu talimatlandırdı. İdare amiri Sayın Uslu da işlemin  başlatıldığını söyledi. Bu sadece CHP'ye değil, tüm siyasi partilere yapılan  hakaret ve küfür olarak değerlendirilerek gereğinin yapılmasının altını çiziyoruz." ifadelerini kullandı.

Hamzaçebi, "Anılan personel buraya kadar geldi ama kendisiyle biz  orada grup başkanvekilleri ve Sayın Bakan da olduğumuz halde kendisiyle görüşmeyi  arzu etmedik. O personeli sorguya çekmek bizim yapacağımız bir şey değil.  Kendisinin buradan gönderilmesini bizzat ben istedim." dedi.

Özel, yeniden söz alarak, "Bilgisayar bu gece bizde kalırsa her türlü  suç delilinin bizler tarafından yüklendiğini söyleyebilir. Meclis emniyet  birimine teslim ederek emanette tutulması doğrudur." diyerek bilgisayar kasasını  Genel Kurulun ortasına koydu.

Özel, "Bu kişinin masasının üzerinde TBMM Başkanlığından, Kalkınma  Bakanlığına, Genelkurmaya kadar tüm resmi plakaların çekilmiş fotoğrafları gibi  son derece şüphe uyandıran şeyler de var masasında ve çekmecelerinde. Son derece  tehlikeli durumla karşı karşıyayız." diye konuştu.

Elitaş ise yapılanın hukuka aykırı olduğunu savunarak, "Keşke bu odasında olsaydı. Herkes kendisine yapılan haksızlığı kendisi çözmeye kalkarsa  başıbozukluk olur. Bu gereken yerlere iletilsin." ifadelerini kullandı.

Hamzaçebi, uygun olanın kasanın Genel Kurul salonuna konularak  çalışmalar bittikten sonra işlem yapılmasını yapmanın güvence altında olmasına  yetmeyeceğini savunarak, uygun kutuya konularak, mühürlenerek tutanak altına  alınması gerektiğini önerdi.

Adalet Bakanı BEKİR BOZDAĞ da tasarı üzerinde milletvekillerinin  sorularını yanıtlarken konuyu kınadığını belirterek, "Eminim ki TBMM Başkanlığı,  TBMM Başkanlık Divanı bu yanlışı ve hukuksuzluğu yapan hakkında gerekli idari  tahkikatı yapacak, gerekli müeyyideleri uygulayacaktır. Bundan en küçük  tereddüdüm yoktur. Tüm siyasi partilerin de aynı kanaati paylaşmasından  memnuniyet duydum." dedi.

Daha sonra Genel Kurulda görevli kavas bilgisayar kasasını salondan  çıkarttı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 166 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • AK Parti 25 Şubatta 40 bin davetli ağırlayacak23 Şubat 2017 Perşembe 12:13
 • Pakistan Başbakanı Şerif Çankaya Köşkünde23 Şubat 2017 Perşembe 11:18
 • MHP tabanında bir takım kıpırdanmalar var ama...23 Şubat 2017 Perşembe 10:23
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: En büyük zararı onlar verdi22 Şubat 2017 Çarşamba 23:58
 • Erdoğan, Navaz Şerif ile bir araya geldi22 Şubat 2017 Çarşamba 23:18
 • Bakan Elvan: Köklerini kurutacağız!22 Şubat 2017 Çarşamba 21:58
 • Doğu'da ve Güneydoğu'da evet oranı yüzde 6522 Şubat 2017 Çarşamba 20:22
 • AK Parti onlar hariç herkesi çağırdı22 Şubat 2017 Çarşamba 16:53
 • Erdoğan, 15 Temmuz şüphelileri için kararını verdi22 Şubat 2017 Çarşamba 14:43
 • 7 soruda Hükümet Sistemi22 Şubat 2017 Çarşamba 07:58
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2012 365 Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.